28 March 2016

Ülestõusmispühade esimesel pühal värvisime traditsiooniliselt mune. Lastele meeldib ja vanavanemad assisteerivad ja meie oleme toetavaks jõuks. Alati on väga tore :)
Külalisi võõrustades katsetasin üht uut retsepti: kookoskana.
Oli väga maitsev. Kasutasin filee asemel kintsuliha ja kookospiimaks lilla pakiga Santa Maria koorene kookospiim (tetrapakis), selliselt jääb kaste mõnusalt paks ja kreemine. Samasuguse lilla metallpurgi kookospiim on aga vedel. Seega edaspidigi jään tetrapaki juurde, mida on nii suurt kui väikest :)

Täna aga istutasin teist korda ümber suuremad tomatid. Kuna tubast aega on veel vähemalt kuu, siis pistsin nad suurematesse pottidesse. Päris suurekesed on juba teised, aga ilusad.
enne
ja pärast









Näis, kui armuline aprill tuleb. Nädalavahetusel plaanin kasvuhoonesse ühe kõrgema lavatsi teha, kuhu saaks viia daaliajuurikad, mis ma pottidesse ette kasvama panin, suvedaaliad ja siis tomatid. Daaliad ilmselt viin sinna varem, kui tomatid ja kattelooriga pealt kinni. Kõrgele õhku ei tohiks kuni -4 kraadi öökülm jõuda ja katteloor annab veel kaitset juurde. Sama on amplitega, mille plaanin 4.-5. aprill ära istutada ja kasvuhoonesse sidumistraatide külge rippuma viia. Võibolla mitte kohe peale istutamist, aga aprilli teises pooles juba kindlasti.

Nädalavahetuseks on üldse tehtud pikk nimekiri õuetoimetustest aias, millega tahaks pihta hakata: vaarikate lõikamine, lillepeenarde puhastamine vanadest pealsetest, sõstrapõõsaste aluste puhastamine ning väetise ning sõnniku panemine, kasvuhoone korrastamine ja lavatsi sisseseadmine, mustikate ja rooside väetamine.
Käisin märtsis Bauhofis erinevate kultuuride väetistega tutvumas ja vedasin koju päris suure kotitäie mineraalväetiseid. Esimest korda oma kaheksa-aastase aednikukarjääri jookusl. Siiani olen läbi ajanud vaid maalt toodud lambakõdusõnnikuga. Oli huvitav avastada, et on olemas universaalväetised ja siis enamustele kultuuridele spetsiaalväetised. Läksin seda teed, et kui võtta, siis juba spets väetis, lootes, et see on tõesti siis antud kultuurile parim valik.

23 March 2016

Istutuspäev

Erinevad kirsstomatid
Täna oli suuremat sorti istutamispäev. Eraldi pottidesse said teise külvi tomatid, nö suvidaaliad (külvatakse seemnest ja üldjuhul ei talvitata), siis veel mõned hiljem idanenud petuuniad, ämmale lõvilõuad, mis endast üle jäid ning mulda 5 daaliajuurt. Need daaliad talvitusid mul äia töötoas :) Sügisel sinna, kevadel tagasi. 2 suurt juurt jäid täiesti lammutamata, sest mul poleks füüsiliselt rohkem põõsaid kuskile istutada. Lisaks sellele olid nad ka kõik ühesugused oranžid. Mulle daaliad väga-väga meeldivad, aga isegi kui mul oleks ruumi neid rohkem kuskile panna, siis ma eelistaks osta juurde erinavid, mitte panna palju ühesuguseid, sest nende valik on kevadeti meeletu - üks ilusam kui teine, parem on mitte nende riiulite vahel kõndida, kus neid juurikaid müüakse :)
Suvedaaliad
Üle talve hoitud daaliad


18 March 2016

Olukorrast tuulekojas

Täna pikeerisin lilli. Eraldi pottidesse said veebruaris külvatud lõvilõuad ja märtsis külvatud kivikilbikud. Peagi tuleb sama tegevus ette võtta märtsis külvatud daaliatega.
Uued tomatid tulevad üles ebaühtlaselt, aga igast sordist mõni ikka on tärganud, niiet kõikidest külvatud sortidest oma kasvuhoonesse miskit kindlasti saab. Ananassifüüsal on erinevalt peruu füüsalist sarnaselt tomatile idanenud ehk et ei läinudki 3 nädalat enne esimeste võrsete ilmumist.
Tomatid on juba täitsa toredad

Täna tõstsin tomatid aknalauale hõredamalt, et neil oleks võimalikult ideaalsed tingimused kuniks ruumipuudusel tuleb nad jällegi kokkupoole tõsta. Temperatuuri jälgin ka hoolega, ikka uks lahti, kui päike kütab ja uks kinni, kui tuiskab :D

14 March 2016

Vahva nädalalõpp

Toa rõdul
Möödunud nädalavahetus oli meeleolukas. Kuna abikaasa pani elutuppa üles oma värske fotostuudio ja oli kokku lepitud 2 sessiooni modellidega, pagendusime meie lastega Pühajärve spaasse. Natuke pelgasin, et üksi kolmega pole just meelakkumine, aga läks üle ootuste toredast. Suuremad on juba nii suured, et saavad toa ja söögikoha vahel liiklemsiega ise hakkama ja nõus ka pisemat kantseldama. Basseinides juba toimetavad ka suuremalt jaolt omapead (mitte küll järelvalveta, esiteks pole see lubatud ja teiseks olen ise ka piisavalt jänes, et mitte järele valvata :D). Kuna sealsed basseinid on piiratud kolmest küljest klaasiga, vedas meil ilmaga eriliselt - oli mõnus päikseline.
Saabusime laupäeva lõunal ja lahkusime pühapäeva lõunal. See andis meile võimaluse ka mõlemal päeval soolakambrit külastada. Vinduvale köhale ja nohule on see väga hea.






Soolakambris


10 March 2016

Uued külvid

Kirss- ja minitomatid ja ananassifüüsal
Täna oli suuremat sorti külvamis- ja istutamispäev :) Mulda said viit erinevat sorti tomatid (4 erineva värvi ja kujuga kirsstomatit ja ühed kirjud keskmise suurusega tomatid), lisaks lilled: astrid, daaliad seemnest, trompetlill ja kivikilbik. Neist kahte viimast kasvatan esimest korda, daaliat seemnest ka.

Pikeeritud said 2 hiljem üles tulnud ananasstomatit ja posu lilli (peamiselt petuuniad, aga ka kõrged lõvilõuad, mida tuli üles vaid 4 tk, aga ära näha saab, kas ja millised nad tulevad). Teised lõvilõuad pikeerin hiljem, kui nad veidi suuremad on.
Eelmine külv tomateid on kenasti istutatud ja said ka lisavalguse alla, kuna mul lambid nagunii olemas on ja kuigi taimed on suurel lõunapoolsel aknal, siis on meil hetkel Londoni ilm, seega päikest eriti pole. Püüan igal võimalusel jälgida ka temperatuuri, kui läheb üle 24, lasen sooja välja, enamasti on tuulekojas nüüd temp öösel nii 17-18 kraadi ja päeval 18-24. Lamp põleb 7-21.





06 March 2016


Siiani olid tomatid lisavalguseta. Täna said lambid alla võetud ja lisavalgus ka olemas, timeriga kell 7.00-21.00. Temperatuur siis jätkuvalt öösel nii 15-18 kraadi ja päeval 18-24 kraadi. Selle nädala teises pooles, vast 10. või 11.03 tulevad uued külvid - kõik erinevat värvi kirsstomatid ja posu lilli. Lilledest kasvatan esimest korda sel aastal seemnest üheaastaseid daaliaid (pakil on küll kirjas, et heade tingimuste korral võimalik üle talve säilitada, aga kuna mul keldrit üldse pole, siis kui ikka samal aastal õisi ka näeb, olen nõus igal kevadel uued kasvatama).

Petuuniad ja lõvilõuad elavad endiselt sauna eesruumi aknal. Nad on nii tillukesed, et kohe kuidagi ei raatsi neid jahedamasse tuulekotta tõsta. Eks kunagi hiljem. Kui külvama hakkan, siis pikeerin lilledest suuremad ära erladi ka. Ja peale kolmenädalast ootamist ilmutasid isegi 3 Peruu füüsalit ennast, uskumatu!

Lõpetuseks ei saanud ma mööda minna ühest päevaliiliast :). Kunagi varem kirjutasin, et 2 tk tuleb peenras välja vahetada, see saab siis nüüd üks olema. Teist tahaks valget, aga pole veel leidnud.